Organic Cranberry juice powder a oil
Když první Evropané dopluli na severovýchodní pobřeží Severní Ameriky, kromě zlata jim původní obyvatelé jako obchodní artikl nabízeli červené bobule s osvěžující a jemně natrpklou chutí – nám známé jako brusinky. Pekotové, indiáni žijící na území dnes nazývaném Cape Cod, těmto plodům říkali i-bimi neboli hořké ovoce a první osadníci „craneberry“, což znamená jeřábí bobule. Je možné, že právě stonek a květ rostliny jim svým tvarem krk a hlavu jeřába připomínaly. Místní indiáni sbírali brusinky v nízko položených rašeliništích. Díky vlhké vegetaci byla půda v rašeliništích neobvykle kyselá, takže se tam většině jiných rostlin nedařilo. Pro brusinky to však bylo ideální prostředí. Využívány byly jako léčivo, pochutina i prostředek ke konzervaci masa. Během tehdy panujících dlouhých a nelítostných zim byly tyto sytě červené bobulovité plody pro první osadníky vítaným zdrojem nutrientů a jako vzpomínka na to se v Americe každým rokem na Den díkůvzdání konzumuje krocan s typickou brusinkovou omáčkou.
ONEMOCNĚNÍ MOČOVÝCH CEST
V dnešní době jsou produkty, obsahující brusinkový extrakt,nejčastěji využívány k tomu, aby pomohly tělu zvládnout příznaky infekcí močových cest. Podle statistik postihne opakovaný zánět přibližně dvacet procent žen a téměř polovina ženské populace jím onemocní alespoň jednou v životě. U mužů je toto onemocnění vzácnější. Zpravidla se s ním setkávají až ve vyšším věku a bývá často spojeno s poruchou odtoku moči z močového měchýře. Zánět močového měchýře, který v 85 % případů způsobuje bakterie Escherichia coli, se projevuje pálením či bolestí při močení, pocitem nepříjemného nutkání k močení, bolestmi v podbřišku a v akutní fázi se může objevit i krev v moči. V některých případech přechází zánět do chronické fáze nebo časté recidivy. Existuje několik možností, jak vzniku nebo opakovaným zánětům předcházet.
Mimo základních návyků – například teple se oblékat a pít dostatečné množství tekutina nezadržovat moč – je zde možnost využít přírodní terapii, právě zmíněné brusinky.
ÚČINNÉ LÁTKY V BRUSINKÁCH
Biologický účinek brusinek je připisován polyfenolům obsaženým ve slupce a dužině plodu: arbutinu, metylarbutinu, taninům (katechinu, epikatechinu), flavonoidům, triterpenůma organickým kyselinám. Mezi klíčové účinné látky patří proanthokyanidiny (PAC), které zabraňují adhezi (přilnutí) některých bakterií, včetně E. coli, na stěnu močových cest.
Představte si suchý zip složený z hustých malých smyček. Pokud přiložíte na jednu stranu list papíru, háčky druhé strany se nebudou moci zachytit do smyček a suchý zip pak nefunguje. Stejný je i princip účinku brusinek, který zabraňuje usazování bakterií na sliznicích. Ty se potom jednoduše vyplaví z těla, aniž by iniciovaly zánětlivé procesy. Obdobným mechanismem působí brusinky v dutině ústní nebo v žaludku. Inhibují bakterie spojené s onemocněním dásní a žaludečními vředy a byly prokázány účinky na snížení hladiny bakterie Streptococcus mutans ve slinách – hlavního původce zubního kazu.Kromě uvedených látek jsou brusinky bohatým zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu a vitaminů C a A.
MNOHONÁSOBNÁ SÍLA EXTRAKTU
Představa, že výše popsaných účinků lze dosáhnout pitím brusinkového džusu je ovšem mylná. První problém nastává vůbec s definicí samotného brusinkového nápoje. Ty, které jsou u nás běžně k dostání, jsou spíše ochucenou vodou, navíc s přídavkem cukru. Dokonce i ty, jež se pyšní označením „stoprocentní“, jsou velmi vzdáleny tomu, co brusinky skutečně nabízejí… Stačí pomačkat pár čerstvých plodů a uvidíte, jak hustá a barevně sytá tekutina vytéká. Běžné nápoje jsou proti tomu několikanásobnou filtrací a ředěním zbaveny většiny důležitých součástí, které dělají brusinky tak unikátními. Preventivních nebo dokonce léčebných účinků lze dosáhnout pouze extraktem, a to v dávkách, které daleko překračují možnosti pouhého popíjení džusu. Nejčastěji je na internetu uváděna doporučená denní dávka v rozmezí 400–600 mg denně. Odborná literatura a studie se však shodují na množství násobně vyšším, a to 2 000–5 000 mg denně.
VLIV NA ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
Existuje mnoho studií, které potvrdily velmi příznivý vliv brusinek na potíže spojené s prostatou. Jedna z nich bylas úspěchem provedena na Lékařské fakultě v Olomouci. Prokázala významné snížení prostatického specifickéhoantigenu (PSA), který je klíčovým indikátorem patologických procesů této mužské partie – může jít o nádor, ale i o zánět, benigní hyperplazii prostaty či jiné onemocnění. Hladina PSA klesla o celých 22 %. Tohoto snížení bylo dosaženo po 30 dnech používání 2 000 mg brusinkového extraktu denně.
VHODNÉ KOMBINACE PRODUKTŮ
Nejvhodnějším produktem ke kombinaci je zcela jistě Probiosan a Probiosan Inovum, kde synergické působení probiotických kultur podporuje imunitní úroveň organismu a zrychluje a prohlubuje účinky brusinky. Univerzální volbou je také Grepofit jako osvědčený prostředek proti širokému spektru infekcí.
Při akutním onemocnění močových cest jev hodné užívat Organic Cranberry juice powder a oil i další produkty minimálně 2–3 týdny, při chronických obtížích déle, dle individuálního stavu.
BRUSINKOVÝ OLEJ – NEJEN PRO ZDRAVÍ,ALE I PRO KRÁSU
Z plodů brusinek se nezískává pouze účinný extrakt, z jejich semen se také za studena lisuje olej. Jeho protizánětlivé účinky, které jsou tak dobře využívány při zánětech močových cest, působí na pokožce obdobným způsobem. Je to vzácné sérum, jehož vynikající vlastnosti ho předurčují k experimentům pro krásu a zdraví vaší pleti. Optimální složení omega -3-6-9 kyselin zajišťuje dokonalou vstřebatelnost a hydrataci pokožky, vysoký obsah fytosterolů předchází jejímu stárnutí a napomáhá obnovovat její přirozené vlastnosti. Olej obsahuje vysoký podíl přírodního vitaminu E v podobě tokoferolů a tokotrienolů, které jsou silnými antioxidanty, a mohou tak působit jako ochrana pokožky před negativními vlivy prostředí včetně UV záření. Likviduje zánětlivá ložiska a regeneruje strukturu pokožky do její původní síly.